Blíží se hromadné žaloby spotřebitelů
V Poslanecké sněmovně aktuálně prošel druhým čtením návrhu zákona o hromadném občanském řízení soudním (č. tisku 523), který umožní ve spotřebitelských sporech vyřešit v rámci jednoho soudního procesu obdobné nároky celé skupiny postižených spotřebitelů.
Žalobcem může být v případě hromadné žaloby pouze tzv. „oprávněná osoba“ dle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.
Dle § 25 zákona o ochraně spotřebitele může být oprávněnou osobou sdružení, které mj. aktivně působí v oblasti ochrany spotřebitelů po dobu alespoň dvou let a je nezávislé a neziskové. Oprávněné osoby musí být zapsány v Seznamu oprávněných osob vedeném Komisí Evropských společenství (v českých poměrech např. dTest, Sdružení českých spotřebitelů, z.ú. atd.).
Žalobce vystupuje v řízení v zájmu celé skupiny, nicméně jedná vlastním jménem (nevystupuje jako zástupce jednotlivých spotřebitelů).
Soudem kompetentním rozhodovat ve věcech hromadných žalob v prvním stupni má být výlučně Městský soud v Praze.
Průběh hromadného řízení dle vládního návrhu zákona lze pak ve stručnosti shrnout následovně:
- Žalobce, tedy oprávněná osoba (nezisková organizace zastupující spotřebitele) uplatní u věcně a místně příslušného soudu (Městského soudu v Praze) hromadnou žalobou konkretizovaný návrh na plnění/určení nebo zdržení se určitého jednání proti podnikateli identifikovanému v této hromadné žalobě. V hromadné žalobě žalobce rovněž vymezí předpoklady členství ve skupině, kterou žalobce v rámci hromadného řízení zastupuje.
- Následně probíhá u soudu nejprve řízení o přípustnosti žaloby, které končí buď zastavením řízení nebo vydáním usnesení o přípustnosti hromadné žaloby (ve lhůtě do 2 měsíců od zahájení hromadného řízení). V usnesení připouštějícím hromadnou žalobu soud rovněž určí mj. lhůtu, v níž se mohou dotčení spotřebitelé do hromadného řízení přihlásit (opt-in princip). Usnesení soudu bude zveřejněno v rejstříku hromadných žalob a současně budou mít spotřebitelé možnost dozvědět se o zahájení řízení a možnosti podat přihlášku přímo od žalobce (ten zveřejňuje informace způsobem dle usnesení soudu o přípustnosti hromadné žaloby, minimálně však na svých internetových stránkách).
- Dotčení spotřebitelé se poté mohou do hromadného řízení přihlásit přímo u žalobce prostřednictvím formuláře, který bude pro tyto účely vytvořen a zveřejněn Ministerstvem spravedlnosti (případně se může spotřebitel přihlásit přímo u příslušného soudu, který vede hromadné řízení). Za přihlášku se považuje i udělení písemného souhlasu se zahájením hromadného řízení před podáním hromadné žaloby.
- Žalobce po skončení lhůty k podání přihlášek vytvoří seznam přihlášených spotřebitelů – zúčastněných členů skupiny s uvedením, čeho se jednotliví členové skupiny po žalovaném domáhají. Seznam zašle žalobce soudu i jednotlivým zúčastněným členům skupiny. Přihlásí-li se do řízení méně než 20 dotčených spotřebitelů, soud řízení o hromadné žalobě zastaví.
- Soud připraví plán hromadného řízení, který obsahuje zejm. shrnutí tvrzení účastníků, která lze považovat za nesporná, a která jsou naopak sporná, přehled navržených důkazů, které soud hodlá provést, termíny nejbližších jednání a procesní poučení pro zúčastněné osoby ve skupině. Plán řízení i jeho změny podléhají zveřejnění v rejstříku hromadných žalob.
- Řízení o hromadné žalobě může skončit rovněž uzavřením soudního smíru. Usnesení o schválení smíru nebo rozsudek soudu ve věci samé soud zveřejní v rejstříku hromadných žalob. Rozhodnutí je závazné nejen pro žalobce a žalovaného, ale i pro všechny zúčastněné osoby ve skupině (přihlášené spotřebitele). Byla-li v rozsudku soudu uložena žalovanému podnikateli povinnost něco konat, určí soud ve výroku rovněž plnění náležející jednotlivým zúčastněným členům skupiny, způsob splnění povinnosti a lhůtu k plnění.
- V případě úspěchu může žalobce (již při podání hromadné žaloby) požadovat kromě náhrady nákladů na zastoupení advokátem také odměnu, které může být určena jako procento z přisouzeného plnění od žalovaného; o tuto odměnu se pak poměrně sníží plnění pro jednotlivé zúčastněné členy skupiny. Odměna nesmí přesáhnout 5% z přisouzeného plnění.
Finální podoba tisku – pokud bude v legislativním procesu schválen – pak může samozřejmě doznat dílčích změn, když už nyní jsou v rámci pozměňovacích návrhů na stole změny například k maximální výši odměny žalobce (až 16% nebo max. 2.500.000,-Kč, je-li určena paušálně) nebo snížení minimálního počtu přihlášených spotřebitelů z 20 na 10.
Máte zájem o naše služby ?